ANASAYFA

BITTIM SABUNU

SİİRT FISTIĞI

PERVARİ BALI


 SİİRT PEYNİRİ

SİİRT BATTANİYESİ

DUVAR PANOLARI

İLETİŞİM

 
 

 

 

 

SİİRT FISTIĞININ FAYDALARI

 

Siirt fıstığının içeriği, karbonhidrat-yağ dengesi açısından incelendiğinde insan sağlığı için istenen değerlere sahiptir.

Siirt fıstığı genel olarak enerji hapı olarak tabir edilir. Özellikle cinsel aktivite ve spor gibi etkinlikler için Siirt fıstığının alınması önemli miktarda enerji-protein açığını kapatır. Enerji protein yetersizliği Malnütrisyon denilen hastalığın ortaya çıkmasına neden olur. Bu hastalıkta insan vücudunda büyüme ve gelişmede gerilikler ile vücutta başlayan zayıflıkla kendini gösterir. Yeterli miktarda alınan Siirt fıstığı bu hastalığı önler.

Siirt fıstığının diğer bir önemli özelliği mineral maddelerce zengin olmasıdır. Mineraller vücut suyunun dengede tutulmasına yardımcı olur. Vücut fonksiyonlarındaki değişmelerde düzenleyici rol oynar. Mineral maddelerden özellikle Kalsiyum (Ca), Fosfor (P) Demir (Fe) ve Potasyum (K) yönünden oransal içeriği sağlıklı beslenme için istenen seviyededir.

Günlük besin alınımında vücuda katılan kalsiyum vücut işleyişinde önemli yer tutar. Siirt fıstığının 100 gramında 131 mg kalsiyum vardır. Özellikle kalp damar riski olanların diyetinde yeterince yer almalıdır. Çünkü kalsiyum kan basıncını düzenleyici etkiye sahiptir. Bundan başka kalsiyum ve fosfor, kemik ve diş sağlığı açısından önemlidir.

Özellikle otuz yaşından itibaren insanlarda ve menopoz sonrası kadınlarda kemiklerden kalsiyum çekilmesiyle kemik hacmi azaldığından bu dönemlerde düzenli olarak alınacak Siirt fıstığı bu önemli sağlık sorununa çözüm olabilecektir.

Mineral maddelerden demir miktarı 100 gr Siirt fıstığında 7,3 mg’dır. Bu oran diğer sert kabuklu meyve türleriyle etteki demir içeriğinden iki kat daha fazladır. Bu zenginliğe sahip Siirt fıstığını tüketilen besinlerimiz arasına katarsak vücuttaki kansızlık önlenir. Kan yapımına yardımcı olan demir vücuda yeterli miktarda alınmış olur.

Siirt fıstığının insan sağlığı açısından önemli bir yer tutmasının başka nedeni de vitaminler bakamından oldukça zengin olmasıdır. Bilindiği gibi vitaminler, vücudun büyümesi, gelişmesi, canlılığını sürdürmesi ve sağlığının korunması yönünden önemlidir.

Siirt fıstığı vitamin A,E,C,B,B1,B6 yönünden zengin bir içeriğe sahiptir.

A vitamini kompleksince zengin Siirt fıstığı bu sayede insan vücudunu mikroplara karşı koruyarak vücut direncini arttırır. Bunun yanında görme ile ilgili etkisi olan bir vitamin olması nedeniyle Siirt fıstığının önemi artmaktadır.

100 Gr Siirt fıstığında 230 ıu A vitamini bulunması özellikle hamile kadınların hamilelik dönemlerinde almaları halinde anne karnındaki bebeğin gelişmesi açısından oldukça önemlidir.

Siirt fıstığı E ve C vitaminlerince de yoğun bir besin maddesidir. Antioksidan vitaminler olması nedeniyle kanseri önleyici etkisi azımsanmayacak derecede yüksektir.

Uzmanlar, besinlerin içeriklerinde C vitamininin E vitaminiyle birlikte daha etkili olduğunu saptamışlardır. Bu önemli olayı Siirt fıstığında görebiliriz. E ve C vitamini kompleksince oldukça zengindir. Bu sayede vücudun bağışıklık sistemi güçlenir ve böylece birçok hastalığa karşı direnç kazanmasını sağlar. Siirt fıstığı içerdiği E vitamini sayesinde kandaki kolesterol (yağ) oranını dengeye sokarak kalp hastalıklarını önler. Bunun yanında sinir sistemini düzenleyerek hem ruhsal hem de fiziksel açıdan insana enerji sağlar.

İnsan sağlığına birçok olumlu etkisi olan B vitamini zenginliği Siirt fıstığında göze çarpar. 100 gramında 0,67 mg gibi yüksek oranda B1 vitamini ihtiva eder. B1 vitamini ihtiyacının büyük kısmını Siirt fıstığı ile karşılamamız mümkündür. Bununla kalp yetmezliği, yaygın ödem, adale yetmezliği ve uykusuzluk gibi belirtileri olan beriberi hastalığı riskini önemli oranda azaltmış oluruz.

B vitaminlerinin en yaralısı olarak bilinen B6 vitamini Siirt fıstığının önemli içeriklerindendir. % 1,40 B6 vitamini içeren Siirt fıstığı bu özelliği nedeniyle kansere karşı etkili bir besindir. Bunun yanında kandaki alyuvarların üretilmesine katkıda bulunarak kadınların adet dönemlerinin de fazla sorunlu geçmemesini sağlar.

Posalı gıdaların yetersiz tüketimi önemli bir kanser etmenidir. Siirt fıstığı % 4 posa içeriğine sahiptir. Bu yönüyle buğday, patates ve pirinçten bile daha yüksek posa içeriğine sahiptir. Yaşlılarda önemli bir sorun olan kabızlığı önlemek için hazırlanan diyetlerde posalı olması nedeniyle Siirt fıstığı önerilen gıdalar arasında yer alır. Bunun yanında az posalı yiyeceklerin kolesterolü arttırdığı önemli bir gerçektir.Bıttım Sabunu - Siirt Fıstığı - Pervari Balı - Siirt Peyniri - Siirt Battaniyesi - Duvar Panoları